Реєстрація бізнесу

Найбільш поширеними типами компаній, які працюють в Україні є: товариства з обмеженою відповідальністю, публічні акціонерні товариства (ПАТ) та приватні акціонерні товариства (ПрАТ). Головна відмінність ПАТ від ПрАТ полягає в тому, що публічне АТ може проводити публічне розміщення акцій, тоді як ПрАТ дозволяється розподіляти свої акції виключно через приватні пропозиції.

Крім зазначених типів компаній в Україні існують й інші види юридичних осіб: приватні підприємства, кооперативи, асоціації, компанії з додатковою відповідальністю, тощо. Але на практиці ці форми для реалізації інвестиційних проектів використовуються рідко.

Найбільш популярною формою організації бізнесу в Україні є товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ), яке приблизно еквівалентно компанії типу LLC у Великобританії або GmbH у Німеччині. Переваги ТОВ в тому, що це дуже гнучка форма організації бізнесу, використання якої вимагає мінімальних витрат– вартість послуг юридичних компаній з розробки засновницьких документів ТОВ і проведення реєстраційних процедур протягом одного тижня становить менше €100.

Процедури державної реєстрації юридичних осіб регламентує Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

Документи для державної реєстрації можуть подаватися у паперовій або електронній формі.

У паперовій формі документи подаються особисто заявником або поштовим відправленням.

У разі подання документів представником додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження.

Документи мають бути викладені державною – українською мовою та додатково, за бажанням заявника, – іншою мовою (крім заяви про державну реєстрацію).

Заява про державну реєстрацію підписується заявником. У разі подання заяви про державну реєстрацію поштовим відправленням справжність підпису заявника повинна бути нотаріально засвідчена.

Документи, видані відповідно до законодавства іноземної держави, повинні бути легалізовані (консульська легалізація чи проставлення апостиля) в установленому законодавством порядку, якщо інше не встановлено міжнародними договорами.

Документ, викладений іноземною мовою, повинен бути перекладений на державну мову із засвідченням вірності перекладу.

У деяких випадках для започаткування бізнесу необхідно мати певні ліцензії – перелік видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню визначає Закон України «Про ліцензування видів господарської діяльності».

З умовами отримання ліцензій можна дізнатись за наступними посиланнями:

На інтернет-ресурсі «Платформа ефективного регулювання», який адмініструє Міністерство розвитку економіки України, представлено додаткову інформацію щодо процедур започаткування бізнесу у багатьох сферах: від енергетики, сільського господарства і рітейлу, до медицини, освіти і ІТ.