Туризм

Івано-Франківська область за територією порівняно невелика, але за характером рельєфу належить до числа найбільш мальовничих в Україні. Третину території займають Карпатські гори, а дві третини - передгірська і рівнинна зони. Рівнинна зона знаходиться на північному сході й прилягає до Дністра. Тут знаходиться обласний центр - місто Івано-Франківськ (255 м над рівнем моря). Передгірську частину складають горбисті передгір'я. Гірська частина області зайнята Східними Карпатами, що поділяються на масиви Горгани, Чорногора, Покутсько-Буковинські Карпати, Гриняви, Чивчини.

На Чорногірському хребті, на межі із Закарпаттям підноситься найвища гора України Говерла (2061 м).

Кліматичні умови - м'яка зима із середньою температурою -5° С і тепле літо (+ 18° С) - сприяють організації цілорічного відпочинку та лікування. Сніг на схилах Карпат лежить кілька місяців, що важливо для розвитку гірськолижного спорту. Ріки в значній частині швидкоплинні, утворюють каскади й водоспади, що є цінним для водного туризму. Найбільшими річками є оспівані в народній творчості сивий Дністер та швидкоплинний Прут, який бере початок на території області з-під Говерли.

В області є десять курортних місцевостей. Для курортної терапії використовуються кліматичне лікування, мінеральні ванни. Серед курортів - низькогірні Татарів, Яремче і Микуличин Яремчанської міськради, Мислівка і Новий Мізунь Долинського району, Шешори Косівського району та м. Косів, високогірні Ворохта і Яблуниця Яремчанської міської ради і бальнео-грязевий передгірний курорт Черче Рогатинського району. Найбільш відомим на Івано-Франківщині є джерело води "Горянка", аналогічної за дією трускавецькій "Нафтусі", в с.Новий Мізунь Долинського району. Унікальні властивості джерела "Буркут" для лікування внутрішніх органів були відомі ще у XIX ст.

Давно відомим туристичним центром Івано-Франківщини є місто Яремче, розташоване в мальовничій улоговині між горами на березі р. Прут (на території Яремчанської міської ради працюють понад 200 туристсько-рекреаційних закладів та понад 500 садиб сільського туризму).

Земля прикарпатська має славне князівське минуле. В області є шість міст, що згадуються в давньоруських літописах. Серед них Тисмениця (1143 р.), Снятин (1158 р.), Городенка (1195 р.), Тлумач (1213 р.), Коломия (1240 р.).

Та найдавнішим є Галич, перша згадка про який відноситься до 898 р. Відомо, що Галич був столицею могутнього Галицького князівства і Галицько-Волинської держави. Тут створений Національний заповідник "Давній Галич". 

Найбільшим культурним та економічним центром краю є обласний центр Івано-Франківськ (237 тисяч мешканців), історія якого налічує понад три з половиною сторіччя.

Важливим культурним і духовним осередком краю є місто Коломия, третє за населенням після Івано-Франківська і Калуша. Населення міста й околиць створило немало перлин духовної та матеріальної культури. Скарбницею народних промислів є Коломийський музей народного мистецтва Гуцульщини і Покуття імені Й.Кобринського, що діє від 1935 року, музей "Писанка” оригінальної архітектури (у формі писанки), де зібрано понад 12 тисяч екземплярів писанок з України та інших країн.

Етнографічно населення Івано-Франківщини поділяється на Опілля, Покуття, Бойківщину та Гуцульщину. Їх мешканці зберегли деякі відмінності в мові, одязі, культурі та побуті й уже цим привертають увагу туристів.

В області розвинені різні види художніх народних промислів. Під руками різьбярів, гончарів, мосяжників, ткачів народжуються мистецькі вироби, що розходяться по світу. Визнаним центром гуцульського мистецтва є Косів, де працює мистецький ярмарок.

Івано-Франківщина має велику культурно-історичну спадщину. Такі давні і цінні пам'ятки як церква Пантелеймона під Галичем (XII ст.), Манявський скит (XVII ст.), дерев'яні гуцульські і бойківські храми відомі за межами країни, у т.ч. дві церкви-пам'ятки ЮНЕСКО у Рогатині та Нижньому Вербіжі Коломийського району.

Найпопулярніші туристичні місця краю:

 • Манявський скит (Богородчанський р-н);
 • Манявський водоспад (Богородчанський р-н);
 • Гошівський монастир (Долинський р-н);
 • гора Говерла (2061 м);
 • колишня обсерваторія на г. Піп Іван;
 • високогірні озера Несамовите, Марічейка;
 • національний заповідник "Давній Галич";
 • музеї Писанки та народного мистецтва Гуцульщини і Покуття (м. Коломия);
 • Скелі Довбуша (с. Бубнище поряд з м. Болехів);
 • скелі "Писаний Камінь" (Верховинський р-н);
 • "Сріблясті" водоспади (с. Шешори, Косівський р-н);
 • Бухтівецький водоспад (Надвірнянський р-н);
 • вузькоколійка "Карпатський трамвай" (Долинський р-н);
 • Сокільський хребет (Косівський р-н);
 • Карпатський національний природний парк
 • та багато інших.

Цікавими туристичними маршрутами на Прикарпатті є:

 • гірські (Чорногорою, Горганами);
 • водні (Дністровським каньйоном, ріками Білий і Чорний Черемош, Прутом);
 • велосипедні (Яремчанщиною, Косівщиною);
 • автомобільні, зокрема “Золоте кільце південної Галичини”, на якому зосереджено багато пам’яток української, польської, австрійської, румунської, татарської культури і архітектури.

В області працює гірськолижний курорт № 1 в Україні - "Буковель" (с. Поляниця Яремчанської міської ради). Туристи також мають можливість покататися на гірських лижах в Яблуниці, Верховині, Ворохті, Вишкові, Косові, Тюдові тощо.

На річці Дністер, в селах Одаїв та Ісаків Тлумацького району, розташовані мальовничі місця, придатні для польотів на дельтапланах та парапланах.

Також до послуг туристів маршрути для любителів подорожувати на гірських велосипедах, конях, квадроциклах тощо.

Популярними є водні туристичні маршрути. Сплав гірськими річками, Білий та Чорний Черемош, Прут, Лімниця. Найкращий час для проходження річок Карпат - кінець квітня - перша декада травня, коли танення снігів є найбільш інтенсивним. Каньйонами рівнинного Дністра на плотах можна проходити з травня по вересень.

Існуюча база рекреаційних закладів різних форм власності (понад 500 одиниць на 20 тис. місць) дає можливість нарощувати лікувально-оздоровчі, туристичні, спортивні послуги, в тому числі й для іноземних туристів. В області є сучасні туристично-рекреаційні заклади, в яких можна організовувати різноманітні ділові заходи (форуми, конференції, семінари, круглі столи тощо).

Туристичні послуги надають понад 200 суб’єктів туристичної діяльності; діє мережа 9 туристично-інформаційних центрів.

Все більш популярним стає сільський туризм. Сьогодні до 800 сільських господарів приймають туристів у своїх садибах. Туристів приваблює зручна система поселення, близькість до природи, співвідношення "ціна” - "якість”, гостинність та домашня атмосфера, а окрім того, чудові страви національної кухні.