Міжнародна технічна допомога

В області активно розвивається міжнародне співробітництво. Підписані і реалізуються двосторонні угоди про соціально-економічне, науково-технічне та культурне співробітництво з регіонами Республіки Польща, Литовської Республіки, Румунії, Канади та інших країн, які сприяють розвитку економічних зав’язків, реалізації спільних освітніх, культурних, науково-технічних проектів.

Залучення міжнародної технічної допомоги є важливим інструментом соціально-економічного розвитку області. Допомога, яка надається донорами у рамках технічного та техніко-економічного співробітництва, сприяє дотриманню курсу області на європейську інтеграцію, дає можливість залучати додаткові ресурси для вирішення стратегічних завдань розвитку, зменшує навантаження на державний бюджет, сприяє створенню додаткових робочих місць.

Найбільшими донорами області є:

Уряд США, Уряд Канади, Європейський Союз, Міжнародний банк реконструкції та розвитку, Європейський банк реконструкції та розвитку, Шведське Агентство Міжнародного Розвитку (SIDA), Німецький банк розвитку (KfW), Міжнародний Вишеградський Фонд, Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ).

Зараз в області реалізовується 29 проектів міжнародної технічної допомоги у сферах: децентралізації та регіонального розвитку; розвитку туристичної галузі; вирішення екологічних проблем; модернізації теплопостачання; підвищення енергоефективності; економічного розвитку та торгівлі, промоції місцевої культури та охорони історичної спадщини, тощо. Загальна сума залучених грантових коштів складає близько 19 млн. євро. В останні роки за підтримки донорів успішно реалізовано такі проекти, як Екотуристичний візит-центр в Яремче, Центр спадщини Вигодської вузькоколійки у Вигоді, візит-центри в Галичі та Ільцях, обсерваторія на горі Піп Іван.

За результатами дослідження, яке проводили аналітики Центру «Нова Європа» у співпраці з Урядовим офісом координації європейської та євроатлантичної інтеграції «Євромапа України. Рейтинг європейської інтеграції областей», Івано-Франківська область посіла друге місце. Зокрема до трійки лідерів увійшли Львівщина, Івано-Франківщина та Вінниччина. Рейтинг складений за 34 індикаторами у 8 сферах, які відображають динаміку зближення окремих регіонів країни з ЄС. Був врахований і показник щодо роботи у сфері залучення та використання міжнародної технічної допомоги.
Область бере участь у реалізації 3 спільних операційних Програм прикордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства 2014–2020: "Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна", "Румунія-Україна", "Польща-Україна-Білорусь".

У рамках Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020 (загальний бюджет – 165 млн. євро) впроваджуються 3 проекти:

  • Світ Карпатських розет – заходи із збереження унікальності культури Карпат (грант ЄС – 1543329 євро, грант ЄС для області – 331028 євро)
  • Спільний захист людей та навколишнього середовища шляхом створення українсько-польської системи попередження та реагування на катастрофи в Карпатському Єврорегіоні (грант ЄС для України – 1308175 євро, в тому числі для області – 276250 євро)
  • Адаптація колишньої обсерваторії на горі Піп Іван для потреб високогірного рятувального центру (грант ЄС для області – 852162 євро).

У рамках Програми транскордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020 (загальний бюджет – 74 млн. євро) на Прикарпатті впроваджується 11 проектів.

У 5 проектах організації та заклади, зареєстровані в Івано-Франківській області, є головними бенефіціарами і виконавцями, зокрема:

  • "Транскордонна зелена транспортна мережа"
  • "Транскордонна мережа енергетично сталих університетів"
  • "52 способи життя в Карпатах: відродження традиційної культури праці"
  • "Карпатські лісові школи – пілотне співробітництво для охорони природи та екологічної освіти"
  • "BikeAcceNT: велосипедна доступність об’єднує території"


Ще 6 бенефіціарів виконуватимуть в Івано-Франківській області проекти, в тому числі інфраструктурні, у партнерстві з головними бенефіціарами з Угорщини, Словаччини або Румунії. Усі проекти спрямовані на досягнення загальної мети Програми – підтримки процесів розвитку в пріоритетних напрямах, а саме: в галузі культури та збереження спадщини, охорони навколишнього середовища, адаптації до зміни клімату і ліквідації наслідків стихійних лих, взаємодії у надзвичайних ситуаціях, охорони здоров’я, розбудови транскордонної інфраструктури у прикордонних регіонах України, Румунії, Словаччини та Угорщини. Для фінансування проектів в усіх чотирьох країнах буде виділено 45 млн. євро, з них на Івано-Франківську область – понад 2,8 млн. євро.

У рамках Програми транскордонного співробітництва Румунія – Україна 2014-2020 (загальний бюджет програми – 60 млн. євро) реалізуються 2 великомасштабних інфраструктурних проекти:

  • "Поліпшення безпеки населення та рівня безпеки в прикордонній зоні шляхом підвищення спільної підготовки та співробітництва у сфері ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій" (грант ЄС для України – 1875000 євро, в тому числі для області – 1861092 євро)
  • "Регіональне співробітництво щодо запобігання та боротьби з транскордонною злочинністю між Румунією і Україною" (грант ЄС – 3222450 євро, для області – 170500 євро).